Co możemy dla ciebie zrobić?

Negocjacje wynagrodzenia

Pieniądze mają ogromne znaczenie w życiu. Bez nich kobieta nie może być niezależna. Warto nauczyć się rozmawiać o nich w domu i w pracy. Udowodniono, że kobiety, a w szczególności te, które pracują w branżach zdominowanych przez mężczyzn, czyli bardzo często kobiety STEM – z wykształceniem ścisłym, technicznym i inżynierskim – zarabiają nawet o 30% mniej. Jest to efektem różnych czynników. Twoim zadaniem jest wpłynąć na te, które masz pod swoją kontrolą.

W tym celu musisz potrafić ocenić, jaką wartość na rynku pracy mają twoje wykształcenie oraz doświadczenie. Swoje oczekiwane wynagrodzenie powinnaś umieć poprzeć argumentami i przykładami, a negocjacje z pracodawcą poprowadzić w taki sposób, żeby obie strony były przekonane, że zawarły najkorzystniejszą transakcję dla obu stron.

Nawet o kilkaset złotych mniej w wynagrodzeniu na miesiąc – przy założeniu corocznych rewaloryzacji, podwyżek, zmian pracy, awansów – to co najmniej kilkaset tysięcy, a nawet ponad milion złotych w przeciągu całego życia zawodowego. Twoim zadaniem jest tak się przygotować i tak poprowadzić negocjacje, żeby otrzymać wynagrodzenie w górnych widełkach tego, co w danym momencie płaci rynek.

Pamiętaj, że wynagrodzenie to nie tylko kwota na miesięcznym przelewie. Poniżej wymieniamy kilka aspektów, które powinnaś wziąć pod uwagę.

1. Wynagrodzenie podstawowe – zanim przystąpisz do negocjacji, skorzystaj z zasobów internetowych, aby określić aktualną stawkę rynkową dla twojego stanowiska i doświadczenia. Weź pod uwagę branżę, lokalizację i wielkość firmy. Popytaj wśród znajomych i ich znajomych, którzy pracują dla tej organizacji i zgromadź informacje na temat widełek płacowych dla danej roli, jak również benefitów finansowych i niefinansowych.


2. Nazwa stanowiska – nie wszystkie nazwy są sobie równe i mogą się różnić w zależności od wielkości firmy, branży i kultury korporacyjnej. Kierowniczka w jednej organizacji może być dyrektorką w innej i odwrotnie. Jeśli nie możesz wynegocjować wyższego wynagrodzenia podstawowego, pomyśl o negocjowaniu innej nazwy stanowiska, którą dobrze wycenia rynek.


3. Możliwości rozwoju zawodowego – weź pod uwagę, jaką ścieżkę kariery i w jakim czasie może ci zaproponować organizacja. Wiele firm posiada w swojej ofercie ciekawy program szkoleń, w tym menadżerskich, projekty specjalne, międzynarodowe zespoły interdyscyplinarne, konferencje, mentoring lub nawet sponsoring. Często dofinansowują prestiżowe studia podyplomowe lub certyfikaty. Możliwość dalszego rozwoju to bardzo ważna część całości oferty.
4. Elastyczny czas pracy – firmy mogą oferować różne modele FLEX. Mogą to być elastyczne godziny rozpoczęcia pracy, możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej, ale może to również być praca w niepełnym wymiarze godzin lub nawet współdzielenie stanowisk.

1. Negocjacje wynagrodzenia krok po kroku (ebook) – pobierz darmowy pdf.